Faculty and Staff

index 

Home of the Dolphins

Lakeview Elementary

2017 – 2018

Faculty and Staff

 
**Clicking on administrator or teacher
names will link to email addresses**


Dr. Camilla C. Ferebee, Principal                                     Dr. D. Johnson, Assistant Principal
 
                                                                                                          

OFFICE STAFF

BUILDING SPECIALISTS

Deja Hill

Secretary

Office

Kimberly Haynes

Reading

30

Mary Miles

Office Clerk

Office

Lorraine Stokes

Reading

30

Cora Williams

Nurse

Main office

Latoya Hurdle-Lee

Math

30

INSTRUCTIONAL STAFF

BUILDING RESOURCE STAFF

Annie Hamlett

Kindergarten

1

Kimberlita Casper

Guidance Counselor

12-A

Julie Farris

Kindergarten

2

Jessica Meier

Librarian

Library

Brianne Bisner Chair

Kindergarten

6

Tracey Scott

Speech Path.

Library

Tinika Council
Chair

First Grade

5

Karen Martin

School Social Worker

 

Dr. Evette Copeland

First Grade

10

Donna Seeland

School Psychologist

 

Tandrieka Tolbert

First Grade

9

 

 

30

Briana Lawrence

Second Grade

16

 

 

30

Vanessa Johnson
Chair

Second Grade

17

 

 

12-A

Constance Foster

Second Grade 

18

INSTRUCTIONAL ASSISTANTS

Nadezhda Doncheva

Third Grade

11

Denise Smith

Instructional Assist.

29


 

 

Keira Sanders

Instructional Assist.

21

Crystal Jones Mayo  Chair

Third Grade 

14

Latisha Miller

Instructional Assist.

17

Patricia Parker

Third Grade

15

Terry Marshall

Instructional Assist.

4

LaTasha Wiggins
 

Fourth Reading/Science

22

Theresa Zenisek

Instructional Assist.

K

Lisa Petry

Fourth Math/History

21

DeCarlos Anderson

 Instructional Assist.

23

Kristin Engel Chair 

Fifth Reading

25

Cassian Sutton

 Instructional Assist.

24

Traci Riddle

Fifth Math

27

Angela Christian

Instructional Assist.

8

Karen Minor-Turner

Fifth Science/History

29

Eva Mullen 

Instructional Assist.

8 & 24

 

 

 

Heather Dunn

 Instructional Assist

23

Maureen Beamon
Chair 

Sixth Reading

32

CUSTODIANS

Karen Underwood

Sixth Math

33

Latorya Thomas

Head Custodian




Greg Williams

Lead Custodian





Glen Murphy

AM Custodian





Darlene Baxter

Custodian





Michelle

Custodian

 

SPECIAL EDUCATION STAFF

CAFETERIA STAFF

Debbie Daniels Chair

Sp. Ed.

32

Sharon Prigrom

Cafeteria Manager

Cafeteria

Hannah Wider

Sp. Ed.

2

Eunice Porter

Cafeteria Staff

Cafeteria

Gia Johnson

Sp. Ed. Autism

8

Ina Ward

Cafeteria Staff

Cafeteria

Angela Binns

Sp. Ed. Autism

32

Alexis Cooper

Cafeteria Staff

Cafeteria 

Kristine Rhodes

Sp. Ed. Autism

24

Jamecia Peele

Cafeteria Staff

Cafeteria 

Mayumi Zaporteza

Sp. Kindergarten

23

Jasmin Elam

Cafeteria Staff

Cafeteria 

 

 

 

Arsenio Ferguson

Cafeteria Staff

Cafeteria

ENCORE STAFF

DISTRICT STAFF

Melinda Cummings

ART

20

 

District Specialist

12-B

Chris Smith

P. Education

Multipurpose

Elisa Fly 

Gifted/Talented

12-B

Saylor, Smith, Gray

Music

28

Stephanie Bass

Technology Resource Teacher

Library

 

Justin Barth

Technology Specialist

Library

 

                                                                                                                                                                        

 

‚Äč